אפשרויות הדפסה:

ג’בטה

מניב4 מנותהכנהיום 1בישול30 דקותסך הכוליום 1 30 דקות

ג'בטה

לסוכן ההתפחה (פוליש משמרים)
 2 גרם שמרים טרייםאו חצי מהכמות שמרים יבשים
 200 גרם מים קריריםמסוננים
 200 גרם קמח לחם לבן
או, לסוכן ההתפחה החלופי (פוליש ממחמצת)
 50 גרם מחמצתקמח לבן, 100% הדרציה
 175 גרם מים קריריםמסוננים
 175 גרם קמח לחם לבן
להשלמת הבצק
 240 גרם מים
 350 גרם קמח לחם לבן
 11 גרם מלח
הכנת הפוליש (הבצק המקדים)
1

להכנת הפוליש מוסיפים לקערה את המים הקרירים. ממיסים במים את השמרים (או את המחמצת.) מוסיפים את הקמח ומערבבים לעיסת פוליש רטובה.

2

מתפיחים את הפוליש כ- 12-24 שעות במקרר. הפוליש מוכן כשהוא מכפיל את נפחו ומתמלא בבועות (נראה כמו ספוג). אין להתפיח יותר מדי. אם הפוליש מראה סימנים של איבוד גובה בקערה זהו סימן להתפחת יתר. פוליש ממחמצת אפשר להתפיח גם בטמפרטורת החדר, אז זמן ההתפחה פוחת ל- 4-8 שעות.

השלמת הבצק
3

מוסיפים לקערה גדולה את הפוליש ואת המים להשלמת הבצק ובוחשים. מוסיפים חצי מכמות הקמח שנועד להשלמת הבצק ובוחשים. מוסיפים את המלח ובוחשים. לבסוף מוסיפים את שארית הקמח ובוחשים לעיסה אחידה. מתקבל בצק רטוב וגושי. מכסים את העיסה שבקערה במגבת וממתינים כחצי שעה.

ג'בטה - הבצק ההתחלתי

4

מעבירים את עיסת הבצק למשטח עבודה לח (מרטיבים קלות את המשטח עם סמרטוט או עם תרסיס של מים). עובדים עם ידיים לחות ונעזרים בקלף אפייה (לח גם כן). מקפלים את הבצק מספר פעמים ולבסוף יוצרים גוש בעל צורה עגלגלה. מעבירים את גוש הבצק לקערה נקייה ולחה. מכסים במגבת וממתינים כחצי שעה. אם רוצים אפשר גם לשמן את הבצק ואת הקערה בשמן זית.

ג'בטה - הבצק לאחר האוטוליזה

5

כעבור חצי שעה מקפלים את הבצק שמתחיל כבר לתפוח. עובדים בידיים לחות. בעזרת קלף האופים משחררים את הבצק הדביק מהקערה. מותחים בלי לקרוע את הבצק ומקפלים באמצע. מסובבים 90 מעלות ומקפלים שוב. הפעם שני קיפולים בלבד יספיקו.

6

חוזרים על פעולת שני הקיפולים פעמיים נוספות (כל חצי שעה).

ג'בטה - הבצק בשלב הקיפולים

עיצוב הג'בטות ואפייה
7

כשהבצק בקערה גמיש, חזק (אינו נקרע בקלות כשמותחים אותו) ותפוח עוברים לשלב הסופי של עיצוב ואפיית הג'בטות. אחרת אפשר לקפל שוב ולהמתין 30 דקות בין הקיפולים.

8

מחממים תנור ל-230 מעלות צלזיוס.

9

הפעם עובדים על משטח יבש ומקומח. מקמחים גם את הבצק שבקערה וגם את משטח העבודה. משחררים את הבצק בעזרת קלף האופים ומאפשרים לו "לנזול" בעדינות על המשטח המקומח. בשום אופן לא לוחצים על הבצק ולא מותחים אותו יותר מדי, כדי שלא יקרע ושלא יאבד את התפיחות שלו. כשעיסת הבצק התפוחה כולה שוכבת על המשטח, מקמחים אותה בנדיבות כך שתהיה יבשה מבחוץ וניתן יהיה לעבוד איתה.

ג'בטה - הבצק התפוח מקומח ומוכן לחיתוך

10

עיצוב הג'בטות הוא משימה פשוטה. פשוט חותכים את הבצק לצורה ולגודל הרצוי (למשל לריבועים, למלבנים או למשולשים). נעזרים בקלף אופים מקומחת לחיתוך. מוודאים שחתיכות הבצק מקומחות מכל הצדדים ומעבירים אותן בעדינות לתבנית אפייה מצופה בנייר אפייה. מתפיחים את הג'בטות התפחה סופית של כ-15-20 דקות לפני שמכניסים לאפייה בתנור.

ג'בטה - עיצוב והתפחה סופית

11

אופים במשך 15 דקות על חום של 230 מעלות. בתחילת האפייה מוסיפים לחות לתנור, למשל מגש עם מים וקוביות קרח. כעבור 15 דקות מוציאים את המגש עם המים, מנמיכים את הטמפרטורה ל-200 מעלות ואופים כ-15 דקות נוספות עד להשחמה קלה של הג'בטות.

ג'בטה - אפויה בתנור

12

מוציאים מהתנור ומניחים על רשת עד להתקררות לטמפרטורת החדר.

ג'בטה - מנוחה לאחר האפייה

13

בתיאבון 😋

ג'בטה - כריך

נתוני תזונה

מנות 0